Diseminare Polonia

DISEMINARE MOBILITATE TRANSNAȚIONALĂ DE PREDARE-INVATARE POLONIA/GNIEZNO DIN CADRUL PROIECTULUI WE BELIEVE IN A BETTER EUROPE-23-28

18155792_1966064550085969_8630260924213112362_o

Echipa de proiect

1. Activitati transnationale de predare-invatare,Gniezno, Polonia 23-28 Aprilie

Partener de proiect  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, Gniezno

Colegiul Agricol Nr.1 Valea lui Mihai implementeaza proiectul ’’WE BELIEVE IN A BETTER EUROPE’’, realizat cu sprijinul financiar al Comisiei Europene în cadrul Programului ERASMUS+, actiunea KA2– parteneriate strategice in domeniul scolar, cu numarul de referinta 2015-1-FR01-KA219-015002_5. Perioada in care se desfasoara activitatile proiectului este septembrie 2015 – septembrie 2018.

Partenerii din proiect sunt:Franta (Tahiti ) coordonator,  Polonia, Grecia si Romania.

Acest proiect are următoarele obiective principale:

• Cresterea interesului fata de activitatile scolare si fata de stiinte, ridicarea nivelului de cunostinte si formarea de abilitati ,imbunatatirea abilitatilor de comunicare in limba engleza
  • Obiective ce vizeaza profesorii :

– imbunatatirea dinamicii de predare;

– reactivarea motivatiei si a spiritului de echipa

– schimbul de experienta;

– promovarea inovatiei si utilizarea echipamentelor digitale

• Obiective ce vizeaza scoala :

– imbunatatirea imaginii scolii si a vizibilitatii sale pe plan local , national si european – implicarea activa in viata comunitatii orasului Valea lui Mihai

1. Reuniune transnationala de predare-invatare Gniezo, Polonia

Obiectivele principale al acestei intalniri de proiect au fost prezentarea si compararea metodelor existente de generare a energiei electrice din deseuri; combustia deseurilor: efectele toxice ale acestora;experimentul  crestere a plantelor folosind ingrasaminte organica, Declaratia europeana  a managementului apei-forma finala a acesteia.

S-au creat mai multe prezentari powerpoint despre diferitele tipuri de plastic si gradul acestora de toxicitate, s-au realizat mai multe mixturi de sol pentru a observa evolutia plantelor si reactia acestora (sol + cenusa de exemplu), sintetizarea fazei a 3-a a proiectului, alegerea si validarea conversiei procesului energetic, ce tipuri de deseuri favorizeaza cresterea palntelor si producerea de energie, optimizarea  si updatarea euro-quizului cu privire la deșeuri, observarea rezultatelor cresterii plantelor in urma experiementelor derulate in fiecare tara, obtinerea de energie

2.Activitati transnationale

În cadrul proiectului s-au realizat mobilități de predare învățare la care au participat elevi și profesori însoțitori și mobilităși transnaționale la care participă cadre didactice, una din aceste mobilități s-a desfășurat în perioada 19-26  Martie 2018, în Papeete-Tahiti, din Polinezia Franceză, unde au fost prezenți  și delegațiile partenerilor de proiect din Polonia și Grecia.  La această  mobilitate transnațională  au participat  membrii din echipa de implementare a  proiectului : doamna director Zeffer Timea-Erszebet, doamna director-adjunct Derșidan Ștefania-Anica și prof. Andrei Bogdan.

In perioada 19-26 martie 2018 a avut loc ultima mobilitate transnationala a proiectului in tara membra si coordonatoare Tahiti (Franta), unde s-au dezbatut aspecte fundamentale din cadrul proiectului si anume: reciclarea deșeurilor (cantitatea produsă de fiecare țară și identificarea de metode prin care se poate reduce această cantitate), poluarea apei (metode de prevenție a poluării apei, dar și de identificare a unor surse alternative de apă potabilă) și energie electrică ( cum se poate reduce consumul de energie electrică, sau daca se poate prin reciclarea deșeurilor să se găsească noi modalităși de producere a electricitate).

Activitățile vizate în această mobilitate au fost: evaluarea fazelor anterioare ale proiectului, precum și a fazei actuale în care se află proiectul, vizită la școala din Papeete  , unde s-a observat desfășurarea orelor din cadrul școlii si cunoașterea specificului  școlii , a metodelor și procedeelor didactice. De asemenea au fost realizate și următoarele activități: vizite de documentare, discutarea metodelor de tratare a apei provenită din apa freatică, de mare sau ploaie,modalități de realizare a ultimului produs intelectual, anume, expoziția de apă și deșeuri, care are ca scop conștientizarea populației locale cu privire la consumul excesiv de apă și reciclarea corectă a deșeurilor.

La finalul întâlnirii s-a stabilit o strategie de elaborare a raportului final al proiectului. Pe toată perioada mobilității  partenerii și-au manifestat aprecierea și recunoștința fiecăruia dintre ei față de modul responsabil în care s-a lucrat și față de buna desfășurare a tuturor activițăților derulate.